Latest information on operational modifications for fall 2021 Roadrunner Roadmap

List of Department Chairs

Carlos Alvarez College of Business

Sharad Asthana
Sharad Asthana
Department of Accounting
Bhanot
Karan Bhanot
Department of Economics
Karan Bhanot
Karan Bhanot(interim)
Department of Finance
Nicole Beebe
Nicole Beebe
Department of Information Systems & Cyber Security
Jonathan Clark
Victor Heller(interim)
Department of Management
Mark T. Leung
Mark T. Leung
Department of Management Science and Statistics
Suman Basuroy
Tom Cannon(interim)
Department of Marketing

College of Education and Human Development

Patricia Sanchez
Patricia Sánchez
Department of Bicultural-Bilingual Studies
Thelma Duffey
Thelma Duffey
Department of Counseling
Mariela Rodriguez
Mariela Rodriguez (interim) 
Department of Educational Leadership and Policy Studies
Sharon Nichols
Sharon Nichols 
Department of Educational Psychology
Anne Marie Ryan
Anne Marie Ryan
Department of Interdisciplinary Learning and Teaching
C Alejandra Elenes
C. Alejandra Elenes
Department of Race, Ethnicity, Gender and Sexuality Studies

College of Engineering and Integrated Design

Sedef Doganer
Sedef Doganer
Department of Architecture

Eric Brey
Eric Brey
Department of Biomedical and Chemical Engineering

Arturo E. Schultz
Arturo E. Schultz 
Department of Civil & Environmental Engineering
John Murphy
John Murphy(interim)
Department of Construction Science
Chunjiang Qian
Chunjiang Qian
Department of Electrical & Computer Engineering
ender finol
Ender Finol(interim)
Department of Mechanical Engineering

College of Liberal and Fine Arts

Thad Bartlett
Thad Bartlett
Department of Anthropology
Greg Elliott
Greg Elliott
Department of Art and Art History
Paul LeBlanc
Paul LeBlanc
Department of Communication
Sonia Saldivar-Hull
Sonia Saldivar-Hull
Department of English
Rhonda Gonzales
Wing Chung Ng(interim)
Department of History
Nathan Richardson
Nathan Richardson
Department of Modern Languages and Literatures
Tracy Cowden
Tracy Cowden
Department of Music
Richardson
Nathan Richardson(interim)
Department of Philosophy and Classics
Jon Taylor
Jon Taylor 
Department of Political Science and Geography
 

College for Health, Community and Policy

Richard Hartley
Richard Hartley
Department of Criminology and Criminal Justice
Kara Joyner
Kara Joyner
Department of Demography
dorgo
Sandor Dorgo
Department of Kinesology
Sandra Morissette
Sandra Morissette
Department of Psychology
Francine Romero
Francine Romero
Department of Public Administration
Sara Oswalt
Sara Oswalt
Department of Public Health
Amy Chanmugam
Amy Chanmugam
Department of Social Work
Raymond Swisher
Raymond Swisher 
Department of Sociology

College of Sciences

Garry Sunter
Garry Sunter
Department of Biology

 

Audrey Lamb
Audrey Lamb
Department of Chemistry

 

Sushil Prasad
Sushil Prasad
Department of Computer Science

 

Janis Bush
Janis Bush
Department of Integrative Biology

 

Hongjie Xie
Saugata Datta(interim)
Department of Earth & Planetary Sciences
Juan Gutierrez
Juan Gutierrez
Department of Mathematics
cardona
Astrid Cardona
Department of Molecular Microbiology & Immunology
Angela Speck
Angela Speck 
Department of Physics and Astronomy
hsieh
Jenny Hsieh
Department of Neuroscience, Developmental and Regenerative Biology

University College

UTSA Karen Daas
Karen Daas
Multidisciplinary Studies

 

Lieutenant Colonel Kirk Hoffman
LTC Kirk Hoffman
Air Force ROTC
Tim
LTC Tim Ball
Army ROTC

Debra Peña
Writing Program